Wednesday, February 24, 2010

Gettin' groceries


I went grocery shopping at Cub Foods off Cliff Road and unloaded them on our kitchen island. Without coupons at an average (not posh) store, my groceries rang up at $81.16. How does that compare with grocery prices where you live?

30 comments:

  1. I'd probably spend around $81.16 on the same groceries but there would be a case or two of Diet Coke, as well. Whaat?

    ReplyDelete
  2. That's about what I'd spend for a pretty heavy shopping trip, but if I laid them all out on a table, I think it'll be more than this.

    Cheeses! Mmmm…

    ReplyDelete
  3. The ubiquitous Nutella!
    Graham crackers--I miss them.

    OK, for here in Jerusalem, I averaged my last 3 months expenditures at the open air market, supermarkets, and corner grocery. For me (living alone) and a few dinner guests a few times a month, it came out to about $210 per month.

    ReplyDelete
  4. It seems a bit pricey, but they are probably twice the size of everything here in Japan, it sounds about right :D

    ReplyDelete
  5. More food! Sheesh!

    Where's the beer and wine, the candy and ice cream? Where's the bagels and cream cheese.

    You got all the wrong stuff!

    Oh, well...the prices don't sound bad. We haven't spent that little at the grocery store in many years!

    ReplyDelete
  6. We are just now getting "our feet wet" re. groceries here in Santa Fe. What we spend depends upon where we shop. Less $ at the lower end grocery stores, but more $ elsewhere. We shop in several different places, but found a GREAT little store yesterday where the groceries are more expensive (the meat prices are sky high...but beautiful cuts!), and, unfortunately, it's my favorite place so far. I think it's the same rountine in the Cities, also. Bon appetit!!

    ReplyDelete
  7. Pass the Nutella, willya?! It's so good on crêpes...

    Cub does a good job of offering some upscale items in a discount setting. SuperValu, and consequently, Cub, does not operate in California, but if they did, «Louis» would probably shop there.

    ReplyDelete
  8. hi bro,

    if i convert your money to malaysian ringgit, it is about RM162.00... with this amount, i can get double of your groceries.

    ReplyDelete
  9. I count whatever I have in the cart and multiply it by 3 ($3.00) and that's usually pretty close to my final total.

    ReplyDelete
  10. a lot number of foods.. it would be around of IDR 800.000, My God that was very expensive..

    ReplyDelete
  11. For what I see and for what I remember, food is quite cheaper there than here.

    ReplyDelete
  12. It seems to me that it is a little bit expensive.... But it is difficult to compare when one does not buy the same products. Cheese is cheaper in France...

    ReplyDelete
  13. Na Du Nutellafan...das esse ich auch gerne.
    Ist das alles für dich?
    Es gibt so viele leckere Sachen bei euch in den USA. What is the red one in the left corner?

    Herzliche Grüsse

    ReplyDelete
  14. Probably around 40 dollars here, not much more. Nutella and diet coke included :)

    ReplyDelete
  15. Jeg ble SULTEN, og fikk plutselig lyst på NUTELLA, som jeg ikke har hatt på mange år.:-)

    ReplyDelete
  16. Great idea. I will post the results of Moscow shopping so we can compare!

    ReplyDelete
  17. That Nutella or milk chocolate and bananas on a crepe...all rolled up and eaten like a burrito...YumYum! I feasted on that at the crepe stands in Paris last summer. How do you guys eat the Nutella there in Eagan?

    ReplyDelete
  18. Seems a bit pricey, but we don't have Lingon Berries here. And except for the Jarlsberg, I don't recognise the brand names of the cheeses -- they vary so much in price. The asparagus is very skinny compared to Australian product.

    ReplyDelete
  19. Feels indeed a bit expensive. A litre milk costs currently a dollar and a large bread goes for half of a dollar, same for the coke.

    Years since last I had Nutella. A nice Thursday for you all.

    ReplyDelete
  20. Wow, that's a lot, but on the other hand, you bought a number of imported items. Asparagus is costly here; not too many people eat it, and I guess they don't grow much, = higher price.

    ReplyDelete
  21. just for what i see standing at the sink, i would say that is expensive. I do grocery shopping twice a week and for 3 adults and 3 kids pay about 200 euro (see almost 300 dollars) a week.

    ReplyDelete
  22. Cheese, asparagus, crackers-- hmm I think it would be more, here. I'll have some feta on the whole wheat crackers, thank you. And maybe a nice glass of that white stuff.
    Three Rivers Daily Photo

    ReplyDelete
  23. I remember that I had quite a shock moving from New Jersey to California. In central Jersey I used to spend $50-80/week on groceries but when I moved to San Francisco that amount doubled.

    ReplyDelete
  24. I don't know what it would be ind Denmark, but short time ago the press told that the prices of daily necesseties are as much as 40% higher as in other European countries. We often look for the "weekly offer". Bread is expensive.

    ReplyDelete
  25. We are a family of three and spend about $120 a week on grocery(15000 isk). Food is expencive here in Iceland..

    ReplyDelete

Thanks for your sassy, funny, clever, serious or encouraging comment! Tack sa mycket, merci beaucoup, vielen Dank, domo arigato, grazie mille, tusen takk, ansante sana, terima kasih, obrigado, Dank U wel, kiitos paljon!